Babosdöbréte Zalaegerszeg határától két kilométerre nyugatra fekszik a Pálosfai-patak völgyében. A községhez tartozik továbbá még két település, Kökényesmindszent és Rám. A falu korábbi időszakaiban is jellemzően szeres település volt, tehát több részből állt. Már eltűnt falurészek voltak továbbá Ákosházapuszta vagy Sárkányrét.

A település értéktári értékei:

Rámi Klebelsberg iskola 

Babosdöbréte-Rám autóbusz-forduló, Széchenyi utca

http://mek.niif.hu/01800/01887/html/ezersz11.htm

http://www.zml.hu/nyilvantartasok/earchivum/segedletek/raktari.jegyzek/viii.115.babosdobrete-ram.allami.altalanos.tagiskola.iratai.pdf

Rámi kápolna

Babosdöbréte-Rám, Széchenyi utca

Kökényesmindszenti kápolna

Babosdöbréte-Kökényesmindszent, Kökényesmindszent utca 4. előtt

Apró falvak, szegekből-szerekből, vagyis már már önálló falurészekből álló települések, hegyközségek – a zalai dombok között kicsiny közösségekben zajlott az élet nagyon sokáig. A rokoni szálak és a természet adta összezártság mellett a közös hit is összekötötte a dombvidék mikroközösségeit. Ennek az időnek tanúja megannyi kereszt és parányi kápolna úton-útfélen ezen a vidéken. Kökényesmindszent falucska ma már a szomszédos Babosdöbrétéhez tartozik, de őrzi egykori különállóságát, ennek példája a központban álló kápolna.

Hagyományos kódisállásos parasztház

Babosdöbréte, Kossuth utca 42

Kódisállás – ezzel a kifejezéssel csak itt a nyugati országrészben találkozhatunk, Zalában és Vasban, az Őrség és a Göcsej parasztházain. A ház oldalánál, a bejárati ajtó előtt álló, homlokzatból előugró kis tornácot hívják így. Itt pihenhettek meg éjszakára a csavargók, kódisok, úton lévő vándorok.

3 régi falusi ház a Kossuth utcában

Babosdöbréte, Kossuth u. 42., 44., 46.

A 19-20 század fordulójának gyorsan fejlődő időszaka átformálta a falvak képét, még az olyan távoli vidékeken is, mint a Göcsej. A sárból tapasztott falú, zsúppal fedett házakat felcserélték a téglából vagy vályogból épült, cseréptetős épületek, küllemükben, díszítésükben követve az aktuális divatokat, már amennyire a gazda zsebe engedte. Így jelentek meg a falusi házakon a vakolatdíszek, a zsalugáteres, nagy üvegablakok, a csinos-díszes kódisállások. Bár azóta újabb divatok jöttek, sok falu őrzi még ennek az időszaknak a képét. Ha megállunk a babosdöbrétei kossuth utca 42 előtt, akkor az utca vége felé elnézve majdnem ugyanazt az utcaképet láthatjuk, amit 100-120 évvel ezelőtt láttak az erre járók.

Barthelmes Walter síremléke

Jézus Szíve és Szent Imre templom, Babosdöbréte, Sénig Ferenc u. 2./Petőfi u. 1.

Egy Angliában született világjáró németből lett göcseji birtokos nyugszik a babosdöbrétei templom kriptájában. Emlékét borostyánnal futott sírkő jelzi a sekrestye hátsó falánál. Az emlékkő szerint Barthelmes Walter az első magyarországi fegyvergyár alapítója, ez azonban nem igaz. A fegyvergyáros családból származó kalandos életű férfiú valóban részt vett a magyar hadiipar beindításában, bár nem sok sikerrel. Felesége viszont zalai földbirtokos lány, Skublics Celine lett, ami által maga olyannyira zalaivá vált, hogy az I. világháború kitörésekor kényszerűségből még angol állampolgárságáról is lemondott. Bár életében sokat látott a német és angol elit életének színtereitől az USA-ig, életét mégis a Göcsej dombjai között, a babosdöbrétei családi birtokon fejezte be.

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/BudapestiHirlap_1930_01/?query=Barthelmes%20Walter&pg=382&layout=s

Jézus Szíve és Szent Imre templom

Babosdöbréte, Sénig Ferenc u. 2./ Petőfi u. 1.

Épült 1933-34 között, oltárképét festette Szabó Ágnes 1996-ban. Kriptájában a Skublics család tagjai nyugszanak

Skublics család uradalmi kastélya

Babosdöbréte, Petőfi Sándor u. 6.

Számtalan domb és köztük számtalan kúria jellemzik Zalát. Fényes főúri lakok nem épültek ezen a vidéken, de kúriából, kisebb kastélyból annál több, hiszen egykor több mint ezer nemesi család lakta a megyét. Többségük nem élt fényűző életet, de a kommunizmus elvette azt is. Vagyonuk eltűnt, földjeik bekerültek a közösbe, kúriáik beleszürkültek a falvak képébe. Iskolák, irodák, orvosi rendelők, kocsmák lettek, egykori képüket eltörölte az örökös toldozgatás-foldozgatás. Épp ilyen a babosdöbrétei Skublics-kastély is: elsőre fel sem tűnne, de ha jól megnézzük, megláthatjuk benne az egykori vidéki úri lakot.

Kőkereszt 1915-ből (állíttatták a babosdöbrétei hajadonok)

Babosdöbréte, Kossuth u. 38. előtt