Csonkahegyhát Zala megye Zalaegerszegi járásában, a megye északi részén, Zalaegerszegtől délnyugatra fekvő település, körjegyzőségi székhely. A Göcsej legmagasabban fekvő falva, 291 méterrel a tengerszint felett található. Csonkahegyhát közigazgatási határán belül emelkedik a Kandikó, ami 303 méteres magasságával a tájegység legmagasabb pontja.

A település értékei:

Munkás Szent József iskolakápolna

Temető utca

Az eldugott göcseji kis falvaknak még a XX. század elején sem futotta se templomra, se rendes iskolára. Ebben az 1920-as évek országos iskolaépítési programja hozott változást. A tevékeny zalaegerszegi plébános, későbbi bíboros, Mindszenty József közbenjárására a Göcsejben is új, kápolnával és szolgálati lakással rendelkező iskolák épültek, egy fedél alatt enyhítve a tanulók, tanítók és hívek gondját. Csonkahegyháton ma is eredeti formájában látható egy ilyen tipikus iskolakápolna: még az udvari budi és a kerekes kút is őrzi a század közepének viszonyait.

Ján-hegy, melyről Csonka-hegyhát a nevét kapta (Dr. Zsiga Tibor: Jántól Csonkahegyhátig c. könyv)

Kandikó – háromszögelési pont, az egykori kilátó színhelye

A Dobronhegy és Csonkahegyhát közti út mentén

A maga 303 méterével talán nevetségesnek tűnhet a Göcseji dombság legmagasabb pontja, de aki akárcsak autóval vág neki a Kandikóhoz vezető dobronhegyi szerpentinnek, az megtanulja tisztelni a göcseji magaslatokat, és megértheti, milyen nehéz élet lehetett itt a szilárd utak megépítése előtt. Odafent egykor kilátóból lehetett csodálni a körben hullámzó dombvidéket. Ma csak egy bezárt geodéziai torony jelzi a Göcsej tetejét, de ez talán már nem sokáig marad így. Mégis, még így is megéri megállni és szétnézni a dombok fölött.

Katolikus harangláb

Református harangláb